Sklej!


Jeżeli jesteś zainteresowany informacjami na temat tego modelu
lub chcesz go kupić za rozsądną cenę, kliknij TUTAJ.


M2A2 Bradley

M2A2 Bradley
M2A2 Bradley. Nazwa wozu pochodzi od nazwiska gen. Omara N. Bradleya, jednego z głównych dowódców amerykańskich w czasie II wojny światowej. Samonośne nadwozie podzielono na trzy przedziały: kierowania i napędowy z przodu, bojowy w środkowej części pojazdu, a desantowy z tyłu.
Kierowca zajmuje miejsce po lewej stronie przez indywidualny właz otwierany do tyłu. Do obserwacji terenu służą mu 4 peryskopy - 3 na wprost i 1 z widokiem na lewo. Peryskop centralny można zastąpić noktowizorem. Stanowiska dowódcy i działonowego znajdują się w obracanej hydraulicznie dwuosobowej wieży. Jest ona przesunięta w prawo od osi wzdłużnej wozu ze względu na sposób rozmieszczenia desantu. Obaj posiadają indywidualne włazy w stropie otwierane do tyłu - dowódca prawy, działonowy lewy. Działonowy posługuje się zintegrowanym celownikiem optyczno-termowizyjnym oraz dwoma peryskopami. Dowódca posiada 7 peryskopów. W trybie optycznym może obserwować i celować przez przyrządy strzelca bezpośrednio ze swojego stanowiska. Przedział desantowy mieści siedmiu żołnierzy na indywidualnych siedziskach. Każdy z nich posiada indywidualny peryskop, a sześciu z nich może prowadzić ogień. Wóz przewozi 4200 szt. amunicji do automatycznej broni załogi. Tylna ściana kadłuba stanowi jednocześnie hydraulicznie sterowaną rampę, przez którą żołnierze wchodzą i opuszczają pojazd. W rampie umieszczone są także dodatkowe drzwi, a w stropie właz.
W wodzie pojazd porusza się z prędkością 7,2 km/h (poprzez przewijanie gąsienic). Pancerz wykonano ze spawanych płyt aluminiowych pokrytych laminowanym pancerzem komorowym. Opancerzenie chroni przed 95% uzbrojenia bwp z poczatku lat 80-tych. Dno wozu zabezpieczono płytą pancerną. Podstawowym uzbrojeniem jest umieszczone w wieży działko łańcuchowe M242 Bushmaster kal. 25 mm (firmy Boeing ), które może strzelać pojedynczo lub seriami. Standardowa szybkostrzelność wynosi 100 lub 200 strz./min. a maks. 500 strz./min. Łuski automatycznie wyrzucane są na zewnątrz. Pojazd przewozi 900 szt. amunicji kal. 25 mm - do natychmiastowego użycia jest 300 szt. Działko posiada dwudrożny system zasilania, co pozwala na wybór amunicji w zależności od rodzaju celu. Skuteczny zasięg ognia wynosi 2500 m. Na lewym boku wieżyczki zamontowano podwójną wyrzutnię ppk Hughes BGM-71 TOW z zapasem 7 szt. pocisków. Jego zasięg wynosi 3,75 km, a prędkość 0,306 km/s (0,92 Ma). Uzbrojenie dodatkowe to sprzężony z armatą km kal. 7,62 mm z zapasem 1340 naboi, umieszczony na prawo od działka, 8 wyrzutni granatów dymnych M257 (po 4 z obu stron czoła wieży) oraz termiczna aparatura dymotwórcza. Produkcję seryjną M2A2 rozpoczęto w 1989 roku. Główny nacisk położono na zwiększenie wytrzymałości opancerzenia. Czoło i boki kadłuba oraz czoło wieży pokryto pancerzem stalowym i nałożono nań pancerz reaktywny. Desant zmniejszono do 6 osób. Przeprojektowano rozmieszczenie amunicji i zbiorników paliwa. Wprowadzone zmiany zwiększyły masę wozu do 30 t. Wymusiło to wymianę silnika na Cummins VTA-903 o mocy 445 kW i zmiany w układzie napędowym i zawieszeniu. Mimo tego zmniejszyły się prędkości jazdy i pływania oraz zasięg.

Dane taktyczno techniczne:
Bojowy wóz piechoty
Rok produkcji 1981
Producent USA
Napęd silnik Cummins VTA-903 o mocy 445 kW
Masa 27,2 t
Załoga 3+6
Długość całkowita 6,46m
Szerokość 3,2m
Wysokość 2,97m
Prędkość max na drodze 72,4km/h
Prędkośc max w terenie 48,3km/h
Zasięg max na drodze 490km
Przeszkody:
Rowy(szerokość w m) 2,74
Ściany(wysokość w m) 1,24
Wzniesienia(w %) 60

Parametry modelu:
- Skala 1:72
- Ilość części montażowych 171
- Długość 92 mm
- Poziom trudności montażu 4

Wyposażenie modelu:
- Bardzo dokładnie odwzorowany model
- Obracająca się wieża
- Wyrzutnia pocisków systemu TOW opcjonalnie zamknięta lub gotowa do strzału
- Opancerzenie
- Kalkomania dla pojazdów biorących udział w operacjach KFOR i Pustynna burza

Potrzebne kolory farb wg. katalogu firmy Revell:
6 65 84 91